Urzadzenie diagnostyczne vag

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz dużo tanie urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej jakości układu optycznego ze określonym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można pobrać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop także jego użycie

Kolposkop stosuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a dodatkowo pochwy i sromu w projekcie wykrycia zmian, jakie mogłyby oznaczać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Liczy się, że dokładność diagnozy stworzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w współzależności od jego kształtu.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka jest na fotelu ginekologicznym. Na samym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy stosowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego obserwuje się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w normalnym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i pilnowanie go na profesjonalnym ekranie, a także pisanie i drukowanie dla pacjentki, jak również do użytków przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.